24.06.2024 oleme suletud

arvuti hooldus hooldamine

Kõik mis liigub, kulub ja vajab hooldust. Kuna arvutid on suure jõudlusega elektroonikaseadmed mille juurde kuulub arvestatav kogus liikuvaid osasid, on neid vaja ka regulaarselt hooldada. 

Regulaarselt hooldatud arvuti on kiire, püsib töökorras ja ei lähe kuumaks. Tundub uskumatu, aga paljud probleemid mida peetakse täituva kõvaketta või tarkvara poolt põhjustatuks võivad tegelikult tuleneda hoopis vähesest hooldusest.

Miks arvuti muutub aeglaseks?

Aja jooksul koguneb arvutisse erinevate avade kaudu tolm ja mustus. See mustus hakkab kuhjudes takistama kuumuse eemale juhtimist riistvarakomponentidest. Kuum või isegi üle kuumenev riistvara (eriti protsessor) ei saa aga arvuti tööprotsesside juhtimisega hakkama nii hästi kui hästi jahutatud riistvara. 

Seega saab otseselt öelda, et puhtam arvuti on kiirem arvuti.

Miks arvuti läheb kuumaks?

Kuumuse peamine põhjustaja on arvuti korpusesse kogunenud tolm ja mustus. Need takistavad jahutusventilaatorite tööd. Samuti läheb arvuti kuumaks siis, kui protsessorist kuumust eemale juhtiv termopasta on kuivanud. 

Puhas ja hooldatud arvuti juhib kuumust riistvarakomponentidest efektiivselt eemale ja tagab neile optimaalse töötemperatuuri. Seetõttu on arvuti puhtus eriti oluline kuumade ilmadega, kui arvuti töötemperatuur on niigi tavapärasest kõrgem.

Miks arvuti jahutusventilaatorid teevad kõva häält?

Ventilaatorid teevad kõva häält siis, kui need peavad tegema rohkem tööd ehk kiiremini pöörlema riistvarakomponentide jahutamiseks. Seda aga põhjustavad omakorda eelpool nimetatud põhjused: tolmu ja mustuse kogunemine arvuti korpusesse. 

Muidugi tekitab lisasoojust ka see, kui arvuti on viidud oma võimete piiri lähedale. Seega ei tasu kohe pärast hooldust muretseda tolmuse arvuti pärast, kui arvutit kasutatakse rohkem jõudlust nõudvate ülesannete täitmiseks.

Kuidas liigne kuumus arvutit kahjustab?

Kuumusest enim mõjutatud komponendid kipuvad olema ka kõige kallimad: protsessor, videokaart ja emaplaat. Just need komponendid tagavad suure osa arvuti jõudlusest ja vajavad efektiivset jahutust. 

Kuna eelnimetatud komponendid on kallid, võib juhtuda, et kuumusest põhjustatud kahjustuste kõrvaldamine osutub kallimaks kui uue arvuti ost. Seega on arvuti hooldus oluline ka rahatarkuse seisukohalt.

Kuidas arvuti hooldamine aitab Sinu enda tervist hoida?

Arvuti klaviatuur ja arvutihiir on ideaalseks kasvukeskkonnaks mustusele ja bakteritele. Arvuti kasutamise ajal süüakse, arvutit kasutatakse ka haigestudes ning seda puhastatakse harva. 

Toidujäätmed, kätemustus, tolm ja muud klaviatuurile sattuvad osakesed on ideaalne kasvukeskkond bakteritele, mis võivad tekitada allergiaid, kanda edasi erinevaid haigus ja tekitada astmahoogusid.

Arvuti klaviatuuri ja hiire puhastamisest võiks kujundada iganädalase hügieeniharjumuse või koristusrutiini osa. Lülita arvuti välja, kanna desinfitseerivat vahendit mikrofiiberlapile (mitte otse arvutile) ning pühi arvuti hoolikalt üle. Klahvide vahelt saab mustuse ja väikesed osakesed kätte näiteks pintsli abiga.

Kui tihti peaks arvutit hooldama?

Arvuti puhul on konkreetset hooldusvälpa keeruline paika panna. Suure jõudlusega tööarvutid ja mänguarvutid arvutid eritavad rohkem kuumust ja vajavad tavaliselt ka rohkem hooldust – näiteks kaks korda aastas. Tavakasutuses arvutid püsivad üldjuhul töökorras ka kord aastas hooldates.

Samas ei tasu hoolduseks oodata konkreetset aega. Kui arvuti hakkab üle kuumenema, jahutusventilaatorid teevad “ületunde” ja arvuti muutub põhjendamatult aeglaseks, tasub mõelda hooldusele, et ei peaks hiljem ette võtma kulukat arvuti remonti.

Alati on hea mõte arvuti hooldusesse viia ka siis, kui Sa ei mäleta, millal viimati arvutit hooldasid.

Mida arvuti hoolduse käigus tehakse?

Arvuti hooldus on sisuliselt arvuti puhastus nii seest kui ka väljast koos protsessori termopasta vahetusega. Tavapärase hoolduse käigus me:

  • Puhastame arvuti korpuse tolmust ja mustusest
  • Vahetame protsessori termopasta
  • Puhastame jahutusventilaatorid ja portid
  • Puhastame arvuti klaviatuuri, hiire ja ekraani

Arvestades arvuti puhastamiseks vajalikku oskusteavet, kulutarvikuid ja tööriistu on arvuti Netiabisse hooldusesse toomine mõistlik ja kuluefektiivne lahendus.

Vaata, milliste elektroonikaseadmete remondi ja hooldusega saame Sind aidata

Top