Mitmeid arvutiga esinevaid probleeme on võimalik lahendada operatsioonisüsteemi uuesti installeerimisega, olgu selleks siis Windows, macOS, Linux või midagi muud. Kuigi paljud arvutikasutajad teevad seda regulaarselt, et arvutit ebavajalikest programmidest puhastada ja seda kiiremaks muuta, on tegelikult tegemist võrdlemisi tüütu ja ajamahuka tegevusega. Selleks tuleb andmed varundada, operatsioonisüsteem uuesti installeerida, oma lemmikprogrammid uuesti alla laadida ja varundatud andmed uuesti arvutisse laadida. Kas operatsioonisüsteemi regulaarne uuesti installeerimine on tegelikult vajalik? Ja milliste probleemide puhul tuleks seda tegelikult teha?

Arvuti on aeglane

Tõepoolest, arvutid muutuvad tihti kasutamise käigus aeglasemaks. Seda põhjustab failide ja programmide kuhjumine, millest paljud soovivad arvuti ressursse kasutada ja muudavad arvuti seeläbi aeglasemaks. Nendeks on tavaliselt:

  • Startup programmid, mis avanevad arvuti käivitamisel ja jäävad taustal tööle, kuigi neid tegelikult tihtipeale vaja ei lähe.
  • Keerulised turvatarkvarad (näiteks Norton), mis nõuavad arvutilt oma kõikide funktsioonide täitmiseks palju võimekust. Tavaliselt piisab ka lihtsamast viirusetõrjest, näiteks ESET või Bitdefender.
  • Veebibrauseri tööriistaribad, mis kaasnevad tahtmatult näiteks mõne programmi alla laadimisega. Kui tavalised brauseri laiendused kulutavad juba piisavalt arvuti ressursse, siis mõned kiirotsingute ja teiste võrdlemisi kasutute funktsioonidega tööriistaribad muudavad arvuti oluliselt aeglasemaks.
  • Arvuti puhastamiseks mõeldud programmid, mis tegelikult enamjaolt oluliselt ei täida oma eesmärke – üldiselt piisab arvuti igapäevaseks korrashoiuks regulaarsest Disk Cleanup-ist ja veebibrauseri ajaloo puhastamisest.
  • Muu rämps nagu halvasti programmeeritud rakendused, mis isegi pärast eemaldamist jätavad arvutisse maha kasutuid faile.

Õnneks saab kõiki neid muresid lahendada ka ilma operatsioonisüsteemi uuenduseta – optimeerimise abil. Startup programme on võimalik sulgeda, veebibrauseri tööriistaribad kustutada ja arvuti puhastamiseks määrata automaatsed Disk Cleanup sessioonid.

Kuid kui rämpsu on palju ja manuaalne puhastus tundub käivat üle jõu, siis on ehk tõesti mõistlik olulised failid varundada ja operatsioonisüsteem värskelt paigaldada – kuid esmalt tasub aeglase arvuti kiiruse parandamiseks proovida lihtsamaid ja käepärasemaid variante.

Operatsioonisüsteemis on tekkinud rike

Kui operatsioonisüsteemi ei ole pikka aega uuendatud või uuesti paigaldatud, võivad uuenduste või uute programmide paigalduse käigus tekkida loogikavead. Need vead takistavad arvuti tööd ja arvuti muutub seeläbi aeglasemaks. Mure lahendamiseks võib püüda kasutuseta programme eemaldada, kuid kõige kindlam viis operatsioonisüsteemi rikke puhul arvuti töökord taastada on see uuesti paigaldada.

Arvuti on nakatunud viirustesse, pahavarasse või nuhkvarasse

Arvuti käitub omasoodu? Reklaamid ilmuvad ekraanile ka siis, kui veebibrauser on suletud? Arvuti kasutamist häirivad pidevalt avanevad hüpikaknad? Kui arvuti on nakatunud viirustesse või muusse pahavarasse, on mõistlik esialgu proovida mure lahendada kvaliteetse viirusetõrje abil. Kuid kui viirused on juba sügavale juurdunud ja arvuti töö on tõsiselt häiritud, oleks probleemist vabanemiseks mõistlik operatsioonisüsteem uuesti paigaldada.

Arvuti kõvakettal ei ole piisavalt vaba ruumi

Väiksema mahuga kõvaketaste või arvuti pikema kasutusaja jooksul võivad tekkida olukorrad, kus arvutis ei ole piisavalt vaba ruumi uute failide ja programmide paigalduseks. Sellisel juhul on mõistlik esmalt üle vaadata, kas kõik programmid ja failid arvutis on vajalikud ning kas mõnda neist on võimalik kustutada. Kui arvutis on palju vajalikku materjali, soovitame võimalusel paigaldada uue ja suurema kõvaketta või mingi osa failidest arhiveerida välisele kõvakettale, pilveruumi ja teiste varundusvõimaluste abil. Operatsioonisüsteemi uuesti paigaldamine on siinkohal otstarbekas siis, kui soovite alustada arvutiga nn puhtalt lehelt.

Kõvaketta rike

Kõvakettaga tekkivate probleemide tuvastamiseks teostatakse kõvaketta kontroll. Kõvaketaste rikete puhul ei ole nende parandamine üldiselt mõistlik, otstarbekas ega paljudel juhtudel ka võimalik ning kõige parem viis arvuti töökorra taastamiseks on kõvaketta vahetus. Kuid koos uue kõvakettaga on vaja ka uuesti paigaldada operatsioonisüsteem – mis tähendab, et kõvaketta rikke puhul on operatsioonisüsteemi uuesti paigaldamine vajalik ja tegelikult ka vältimatu.

Emaplaadi vahetus

Mitmed arvutikasutajad avastavad pärast emaplaadi vahetust, et arvuti on uimasem kui varem. See võib tuleneda sellest, et seadmete driverid ei sobi uue emaplaadiga. Kõige kindlam viis probleemi vältimiseks on koos emaplaadi vahetusega ka operatsioonisüsteem uuesti paigaldada. Kuid kui seda teha ei soovita, tuleks kindlaks teha, kas kõikide seadmete driverid on õiged ja uuendatud.

Vajad abi arvuti remondiga?

Netiabi aitab kindlaks teha, milline probleem arvutit vaevab ja milline on kõige mõistlikum viis selle lahendamiseks. Kui kõige parem viis mure lahendamiseks on operatsioonisüsteemi uuesti paigaldamine, siis vajadusel paigaldame selle uuesti ja säilitame arvutis olevad andmed. Arvutit vaevab mõni muu tarkvara või riistvara probleem? Meie kogenud tehnikud tuvastavad vea tasuta ja aitavad selle kiiresti kõrvaldada.

Vaata, milliste arvutite remondi ja hooldusega saame Sind aidata

Top